Siirry sisältöön

Kestävän tulevaisuuden kampuspäivä

Rasekossa järjestettiin tiistaina 4.3. ensimmäistä kertaa Kestävän tulevaisuuden kampuspäivä, jonka tarkoituksena oli tuoda opiskelijoille ja henkilökunnalle näkyväksi kestävän kehityksen teemoja toiminnallisen tapahtuman muodossa.

Tapahtumassa esiteltiin mm. kestävää matkailua ja liikkumista, kierrätystä, vastuullista kuluttamista ja tekstiilien huoltoa. Paikalla oli sekä Rasekon omia että yhteistyökumppanien esittelypisteitä. Mukana olivat myös Rasekossa käynnissä olevat kansainväliset hankkeet: uusiutuvaan energiaan keskittyvä SEED (Sustainable Energy Education), ruokahävikkiä ehkäisevä Grease ja kiertotaloustaitoja edistävä BECOME-hanke. Päivän aikana opiskelijaravintoloissa tarjottiin lounaaksi matalan hiilijalanjäljen omaavaa lohi- ja kasviskeittoa. Rasekon opiskelijaruokailun suunnittelussa kiinnitetään päivittäin huomiota vastuullisiin valintoihin.

Rasekon omilla pisteillä tekstiili- ja muotialan opiskelijat esittelivät vaatteiden korjausta ja huoltoa, ravintola- ja catering-alan opiskelijat tarjoilivat maistiaisiksi ruokahävikkiä ehkäiseviä juuressipsejä ja kertoivat samalla uudistuneista ravitsemussuosituksista. Lisäksi esillä oli konkreettisia esimerkkejä kuinka paljon suosituksen mukainen määrä kasviksia ja hedelmiä on päivässä tai kuukaudessa. Liiketoiminnan opiskelijat kertoivat kestävästä matkailusta ja vaihtoehtoisista tavoista liikkumiseen lentämisen sijaan. Rasekon kestävän kehityksen pisteellä mm. kerättiin ideoita siitä, mitä ovat kestävyysteot.

Tekstiili- ja kiertotalouspalveluita tarjoavan Vilikkalan pisteellä esiteltiin miten yritysten poistotekstiilistä voidaan valmistaa uutta huopamateriaalia ilmakarstaus-menetelmällä. Huopa sopii moniin eri käyttötarkoituksiin ja sitä pystytään valmistamaan eri paksuudella ja tiheydellä. Rasekon tekstiili- ja muotialan opiskelijat ovat saaneet Vilikkalasta materiaalia testattavaksi ja kokeiltavaksi, millaisia uusia tuotteita materiaalista voisi valmistaa ja mitä digitaalisia menetelmiä materiaalin työstämiseen voisi käyttää. Pisteellä oli esillä mm. Rasekon Fab Labissa laserleikkurilla leikattuja lasinalusia.

Turun kaupungin Kaupunkiliikkumisen ratkaisut -yksikön pisteellä pääsi tekemään liikkumistestin, jonka suoritettuaan sai tietää oman liikkujaprofiilinsa. Taitokeskuksen pisteellä taas sai tietoa yhdistyksen erilaisista kädentaitokursseista, tapahtumista ja palveluista.

Turun ammattikorkeakoulun opiskelijat kertoivat rasekolaisille energian kulutuksesta, ja tietojaan pääsi testaamaan erilaisten pelien avulla.

Vaihtotorille sai tuoda itselleen tarpeettomia, mutta ehjiä tavaroita ja vaihdossa viedä jotain mieleistä mukanaan.

Lounais-Suomen Jätehuollon osastolla kierrätysosaamistaan sai kokeilla lajittelupelin avulla. Tietoa sai myös siitä, mitä jätteille tehdään ja mitä niistä voidaan tehdä ja tuottaa.

Raision kirjaston esittelypisteellä oli esillä runsaasti erilaista kestävään tulevaisuuteen liittyvää kirjallisuutta. Pisteellä sai myös tietoa sähköisestä E-kirjastosta sekä kirjaston lainapalveluista ja lainattavista esineistä.

Raision Rinkka esitteli toimintaansa ja erilaisten retkeily- ja liikuntavälineiden vuokrauspalveluaan. Turun Ekotorilla oli myynnissä käytettyjä tavaroita. Pisteelle sai myös tuoda itselle tarpeettomia SER-keräykseen kuuluvia tavaroita, kuten sähkö- ja elektroniikkaromua.

Kiitos kaikille kävijöille ja ennen kaikkea tapahtuman toteuttamiseen osallistuneille! Toivottavasti jokaisen kävijän mieleen jäi joku tärkeä uusi tieto tai toimintatapa, millä edistää kestävää tulevaisuutta!